5- دوران بعد از عمل

این دوران از نظر بدست آوردن نتیجه دارای اهمیت بسیار است و بیمار باید از اهمیت آن آگاه باشد ودستورات مربوطه را کاملا اجرا نماید.

رویهم رفته برنامه های کاری مربوط به این دوران شامل دو بخش است:

1- چگونگی مراجعات بیمار

2- دستورات مراقبتی لازم جهت پیشگیری عوارض

 

1- چگونگی مراجعات بیمار– چگونگی برنامه مراجعات بیمار بسته به نظر جراح است و ممکن است در نزد جراحان مختلف متفاوت باشد. برنامه مراجعات در نزد نگارنده به صورت زیر است:

الف- روز بعد از عمل- جهت بازدید وباز کردن بانداژ وبرخی از بخیه ها.

ب- 48 ساعت بعد از عمل- جهت بازدید و برداشتن تامپون ها.

پ- مراجعه بعد از یک هفته- جهت بازدید نهایی و باز کردن کل پانسمان وتحویل بینی به بیمار که تا زمان لازم از آن بر طبق دستورات مراقبت کند.در پایان این جلسه طرز چسب زنی به بیمار آموزش داده میشود.

لازم به تذکر است که در طول مدت هفته هر زمان بیمار مشگلی داشته باشد میتواند خارج از برنامه فوق مراجعه نماید یا تماس بگیرد.

نکته مهمی که بیمارو نیز اطرافیان وی باید بدان بسیار توجه داشته باشند اینست که آنان در لحظه باز شدن بینی عمل شده بلافاصله به اظهارنظر در مورد آن نپردازند. زیرا بینی در این لحظه بسیار متورم بوده و بد ترین حالت ممکنه خود را دارد ودر برخی موارد تورم ممکن است به علل مختلف مقداری هم غیر قرینه باشد که همه اینها گذرا بوده و باید دانست که تغییرات بعد از عمل سریع نبوده بلکه به آرامی صورت گرفته و قطعا زمان کافی نیاز است تا پس از فروکشی مقدار قابل توجهی از تورم ،اجزاء بینی مقداری تفکیک شده و قابل اظهار نظر شود. از هفته دوم اغلب تنها میتوان به کلیات توجه نمود و داوری در مورد جزییات را برای زمان های بعد گذاشت. ولذا بیمار بهتر است آینه را نه روزانه بلکه هفتگی یا بهتر ماهیانه یک بار بدست گیرد. توجه لحظه ای وروزانه ممکن است شخص حساس را به نوعی بیماری وسواس که به بیماری آینه معروف است مبتلا کند. که احتمالا درمان مشگلی خواهد داشت.

نکته مهم دیگری که بیمار حتما و ضرورتا باید بدان دقت نماید عدم توجه وی به اظهار نظرهای اکثرا غیرتخصصی ونادرست افراد نامطلع است که بسیاری مواقع غیر مسیولانه و به غلط باعث تشویش شدید ذهنی بیمار میشود. بیمار بهتر است مشکلات و سوالات خود را قبل از هر شخصی در اولین فرصت با پزشگ معالج خود در میان بگذاردو جواب صحیح را بدست آورد.

ت- مراجعات بعدی تا 45 روز بعد از عمل- این مراجعات بصورت هفتگی است و طرز مراقبت بیمار پیگیری میشود و در صورت بروز اثر گذاری حرکات کنترل نشده صورت روی بینی دستورات لازم داده میشود.و تا پایان 45 روز چند نوبت جهت چگونگی و یاکشف اثر گذاری غارضه نامبرده تصویر گرفته میشود.

ث- مراجعات ماهیانه تا مدت یک سال- کنترل بیمار تا یک سال بصورت ماهیانه یا هردو ماه یک بارادامه داده میشود.

 

2- دستورات مراقبتی – این دستورات شامل:

 

الف- دستورات ویژه مراقبت اززخم و پانسمان در طول هفته اول– که شفاهی و کتبی به بیمار داده میشود.

ب – خود داری ازحرکات صورت:
میشود گفت که یک سال زمان نیازاست تا تغییرات نسوج دستکاری شده بینی به پایان رسیده وبه اصطلاح بینی جابیفتد. ودرطول این مدت نیاز است بیمارطبق دستورات پزشک معالج از بینی خود مراقبت نماید.

یکی از این مراقبت ها خود داری از حرکات صورت است که از نظر بدست آوردن نتیجه مناسب بسیار مهم است. دلیل آن جلوگیری از اثرات مداوم و مخرب واغلب غیر قابل کنترلی است که حرکات ناهماهنگ صورت ممکن است روی بینی برخی افراد داشته باشد. میشود گفت عدم هماهنگی عضلات صورت در زمان حرکات مختلف صورت تقریبا در درصد قابل توجهی از مردم شایع بوده لذا از نظر مردم مقداری عادی بنظر رسیده و کلا مردم بدان توجه نمیکنند. این عضلات در تمامی حرکات صورت در زمان جویدن ، خندیدن، حرف زدن و غیره بینی را به حرکت در آورده و لذا روی بینی اثر گذار هستند و در زمانیکه این حرکات مداوم، غیر قرینه و ناهماهنگ باشند بینی را به مرور از حالت قرینه خارج کرده و به یک طرف متمایل میکنند.

بطور کلی میتوان گفت که عدم هماهنگی حرکات عضلات صورت میتواند محور بینی را به مروربه سمت راست یا به چپ متمایل کند. ویا در برخی موارد بنظر میرسد که گردش عضلات به گونه ای است که کل صورت در موقع حرف زدن یا خندیدن یا حالت های مختلف عصبی در جهت ویا در خلاف جهت حرکت عقربه ساعت چرخش داشته باشد ولذا ضمن اینکه بینی به یک طرف متمایل میشود پره بینی همان سمت نیز به مرور به سمت بالا حرکت کند و بالا تر از سمت مقابل قرار گیرد. لذا بنطر میرسد گرفتن تصاویر از زمان بعد از عمل به فواصل هر چند هفته یک بار از این قبیل بیماران مفید باشد.

با توجه به این واقعیت ها است که جراحان بطور جدی به بیماران توصیه میکنند که بعد از عمل از تمام اعمالی که منجر به حرکات صورت می شود مانند جویدن چیزهای سخت، خنده، کلیه حرکات تقلیدی صورت و غیره جلوگیری نماید تا ازاین تغییرات جلو گیری شده و به اشتباه به حساب عوارض بعد از عمل گذاشته نشود.

درزیرتصویری از عدم قرینگی حرکات صورت دریک بیمار مشاهده میگردد که خود میتواند قاعده بینی وی را به سمت محور کشش کشیده وبتدرج منجر به کج شدن بینی او در راستای کشش شود بدون اینکه ربطی به عمل داشته باشد.

two14

عکس – در این تصویر دیده میشود که حالت خنده قرینه نبوده و در زمان خندیدن فقط سمت چپ صورت به بالا کشش دارد و چین انداخته است. و گوشه لب و پره بینی در این سمت را به بالا کشانده شده است. و با توجه به تصویر سمت چپ مشاهده میشود فشار کشش به مرور توانسته گوشه لب را در این سمت حتی در حالت بدون خنده هم برای همیشه بالا نگه دارد وچین گونه لب را نیز در این سمت عمیق تر کرده است.

جهت جلوگیری از این امر مراعات بیمار در کم کردن حرکات صورت و در مواردمقاوم تربکار گیری مانور هایی در جهت مخالف کشش عضلات و گاهی تزریق بوتاکس میتواند کمک کند. پزشک معالج میتواند در این مورد تصمیم مناسب را بگیرد.

پ- خودداری از دولا شدن طولانی مدت به جلو:
دولا شدن طولانی مدت از کمر به جلو باعث تشدید تورم می شود و شخص باید تا چند ماه کاملاً این مورد را رعایت نماید.خم کردن سر برای مطالعه موردی ندارد.ویا اینکه بعضی بیماران گردن خود را بطور مداوم راست نگاه میدارند نیز غیر ضروری وغلط است و منجر به ناراحتی ماهیچه های گردن میشود وبیمار باید جدا از آن خود داری نماید.

ت- عدم استفاده از عینک:
استفاده از عینک تا مدت 3 ماه قطعاً ممنوع بوده و پس از آن نیز بیمار باید تا مدتی در مواقعی که ضروری است به طور کوتاه مدت از عینک های سبک استفاده نماید و یا کاملاً از لنز استفاده کند.

ت- شستشوی بینی و چرب کردن آن:
شستشوی مرتب بینی باید با سرم فیزیولوژی و چرب کردن بینی با پماد ویتامین A به مدت 2 ماه به منظور بازگشت و برقراری حالت فیزیولوژی بینی بسیار ضروری و بسیار مفید است.

ث- جلوگیری از ضربه روی بینی:
بیمار باید مواظب ضربه ناخواسته روی بینی باشد مثلاً از ناحیه کودکی که که در بغل است و غیره.

ج- پایان دوره تغییرات نسجی و جا افتادن بینی
برحسب تجربه نویسنده تغییرات نسجی تا جا افتادن بینی اغلب به مدت یک سال و گاهی ممکن است تا 14 ماه طول بکشد. در طول این مدت ورم های متغیر و موقت وگاهی غیر قرینه در نقاط مختلف بینی ممکن است وجود داشته باشد که گذرا بوده و بیمار نباید نگران باشد.